ÇANAKKALE ŞEHİTLİK (sesli rehber)

Herhangi bir tur firması ile gitmediğim için rehber de ayarlayamayacağımı düşündüm. Burayı ziyaretim öncesi bilgi edinmek için https://catab.ktb.gov.tr/ sitesini de ziyaret ettim. Sesli rehber (kulaklık takıp otomatik mesajı dinlediğimiz alet) var mı öğrenemedim ve kendi sesli rehberimi yapmaya karar verdim.

Öncelikle https://catab.ktb.gov.tr/TR-121062/ziyaret-noktalari.html sitesinden olmak üzere internet ortamında paylaşılmış tanıtım yazılarını derledim ve google translate sesine okutarak bunları kaydettim, Ziyaretimi bunları yerinde dinlyerek gerçekleştirdim. Aşağıdaki linkten bu ses dosyalarına ulaşabilirsiniz.


Google drive üzerindeki ses rehberi dosyaları;
https://drive.google.com/drive/folders/1UEQ3oU9r_zr7iDBPa8klwfABi3FH_Tbp?usp=sharing

Gezi sırasında birkaç yerde ücretli sesli rehber vardı, kimi yerlere girişler de ücretliydi. Bazı gezi gruplarındaki rehberlere kulak misafiri oldum geneli “Diriliş Ertuğrul” dizisi havasındaydı , “tarih” den ziyade “efsanevi anlatımlar” ön plandaydı.

KEŞKE; Tarihi alan içerisinde zamanlaması , durakları ayarlanmış sürekli dolaşan “ring” otobüsler ve içinde de gereken eğitimi almış turizm otelcilik öğrencileri olsa, bizlere nerde ne olmuş anlatsalar. Hem biz doğru bir şekilde bilgilensek hem de onlar stajlarını bu şekilde değerlendirse… Ve tabiki bunlar yapılırken ziyaretçilerden ücret talep edilmese, ilgili bakanlık çok rahat finanse edebilir sanırım. (Ücretli ziyaret yerlerini görünce canım sıkılmıştı, paradan kaçmak değil, tarihini öğrenmek için para vermek …)