OBD2 ile Araç Verilerini Kaydetme

İnternette kısa bir arama ile nasıl bağlantı yapıldığını, değerlerin gözlemlenmesini ve arıza kodlarının nasıl resetlendiğini bulabilirsiniz. Ancak arıza kodunu resetlemeden önce bu kodun belirmese neden olan şeyi bulmak ve o sorunu gidermek daha da önemli. Neyse konumuz bu değil. Benim paylaşmak istediğim araç verilerini kaydetmek ve grafiğe dökmek.

Neden kaydetmek istedim?
Bazen aracı fazla mı dinliyorum yoksa gerçekten problem mi var, arada kalıyorum. Kimi zaman sorun kendini bariz belli edene kadarda iş işten geçmiş olabiliyor ama işin aslı bu da takıntılı hobi işlerimden birisi :))

Uygulama yapılan Araç : Honda Civic 2010 fd6 kasa otomatik vites
Kullanılan bağlantı cihazı; Phone & Android Destekli OBD2 Elm 327 Wifi Arıza Tespit Cihazı
Kullanılan program: Torque (Android)

Yukarıda bahsettiğim bağlantı cihazı ve program ile aracımdaki birçok veriyi okuyabiliyorum. .Bunların bir kısmını da eğer açık ise cep telefonu gps alıcısı ve cep telefonu pozisyon sensöründen okuyor. Torque programı bu verileri .csv dosyası formatında kayıt ediyor. Kayıt başlangıcı ve periyodu program ayarlardan yapılabiliyor.

Yukarıdaki araç modeli, program ve bağlantı cihazı şartlarında okunabilen verilerin listesi aşağıdaki linktedir.
>>>Okunabilen verilerin listesi<<<


  • Bu veriler ile neler yapılabilir ?
  • Aracınız sağlıklı iken bu verileri kaydedip, daha sonra araçta birşeyler ters gittiğini fark ettiğinizde ya da düşündüğünüzde tekrar aynı şartlarda kayıt alıp mukayese ile sorunu tespit etme şansınız olabilir.
  • Sürüş karakteristiğinizi çıkarıp değerlendirebilirsiniz.
  • Aynı marka model diğer araçlar ile aracınızı kıyaslayabilirsiniz.
  • Almayı düşündüğünüz araçları kontrol etmek için kullanabilirsiniz. (Misal, hata kodları en son kaç km. önce resetlenmiş. Yakın zamanda resetlenmiş ise ve bu size söylenmiyor ise aracı almayı bir daha düşünün derim.)
  • Yakıt sarfiyatı konularında bazen “yok yavf o kadar da yakmaz” yorumlarına , tartışmalara kesin cevap bulabilirsiniz. (yoldaki hafif eğimin, basit dur kalkların, dış hava sıcaklığınının,motor sıcaklığının ne kadar etkilediğini aşağıda tarif edeceğim grafik oluşturma ile daha iyi fark edeceksiniz.


Kayıt dosyası ;
Torque programının oluşturduğu. .csv dosyasına telefonunuzdaki doya görüntüleme programı ile ana dizin içerisinde torque klasörü içerisinden ulaşabilirsiniz. “trackLog-2019-Nov-11_07-36-04.cs” şekilde isimlendirilmiş olacak. Program içerisinden kaydedilmesini istediğiniz veriler bu dosya içerisine kaydedilecektir. Telefonunuzda uygun program var ise (wps office gibi) bu dosyayı açabilirsiniz ve verileri görebilirsiniz ancak başlangıçda bunlara bakmak çok karışık ve anlamsız gelecektir. Alıştıktan sonra merak ettiğiniz bir değere hemen bakmak için aşağıdaki grafik oluşturmaya ihtiyacınız kalmayacaktır. Ama birşeyleri anlamak ve yorumlamak için grafik oluşturmak şart.

Gafik oluşturmak için microsoft office excel ya da ücretsiz open office programlarını kullanabilirsiniz. Ben Microsoft office paketindeki excel programı üzerinden anlatacağım.
Eğer android cep telefonunuzda WPS office pogramı varsa ve bu csv dosyasını bu program ile açıp .xlsx olarak kaydedebilirseniz aşağıda anlatacağım “bilgisayarda csv dosyasını xlsx dosyasına çevirme işlemini “pas geçebilirsiniz.(bu işlem telefonunuzu kasabilir ve zaman alabilir. Tüm satırları yüklenmeden “farklı kaydet “menüsü belirmiyor.)Kayıt dosyasını daha kullanışlı formata çevirmek ;
Torque programının oluşturduğu .csv dosyasındaki verileri grafikte kullanabilmek için önce bu dosyayı xlsx dosya formatına aşağıdaki şekilde çevirmemiz lazım. İşin en meşakkatli yeri burası. Bu işlemi yaparken aşağı resimlerdeki adımları izleyiniz. Bu sayede csv dosyasını excel de işleyebileceğiniz xlsx dosyasına çevirmiş oluyoruz.

Bu çevrimin gerekliliği, csv dosyası verileri grafik oluşturamayacağımız şekilde ( en azından ben öyle biliyorum), ayrı ayrı hücrelerde değil, virgülller ile ayrılmış ardışık diziler halinde tutuyor. Aşağdaki ayarlama ile (bir nevi içe aktarma), her virgülden sonrasını bir hücreye atama gibi bir işlem yapıyoruz.csv veri dosyasını excel içerisine atmak;Kullanışlı format verilerini grafiğe çevirmek;
İşin bundan sonrası excel bilgisi. İnternet arama motorlarında “Excel grafik oluşturma” ya da “excel pivot chart oluşturma”aramalarını yaparak size hitap edecek grafik türlerini oluşturabilirsiniz. Başlangıç olarak pivot chart önermem, bunun kullanımı ayrı bir zorluk, ama diğer grafik oluşturmaya göre daha fonksiyonel. Aşağıda oluşturduğum grafik örneklerini görebilirsiniz. Tüm değerlerin grafiğe aynı orandan görsel olarak sığabilmesi için rakamları birbirine yakın tutmaya çalışın. Örneğin “rpm” değeri 4 hanelidir, Önce bu değeri toplu olarak 100 e bölün daha sonra grafiğe eklerseniz ilk iki grafikteki gibi oranlı bir görüntü olacaktır. Aksi halde pivot (3. grafik) örneğindeki gibi oransız bir grafik oluşup diğer değerleri rahat görmenize engel olacaktır. Bu grafikleri resim olarak kaydetmek için grafiğin veri olmayan boş bir alanında ( dışa yakın alan) “sağ tık>> kopyala” , paint’ i açın ve “yapıştır”.